Formularz wysyłkowy

DODANO: 2016-10-19

Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy

Wtryskiwacze podają paliwo, które zapala się od powietrza sprężonego przez tłok. Na zimnym silniku konieczne jest pośredniczenie przez świecę żarową. Sterowaniem wtryskiwaczami zajmuje się komputer, który dokładnie wie, jaką dawkę paliwa powinny one podawać. Zależne to jest od stylu jazdy i chwilowego zapotrzebowania na moc. Układ działa świetnie i zapewnia znakomite osiągi oraz wysoką kulturę pracy, jednak nie pracuje w idealnych warunkach. Najczęstsza przyczyna awarii wtryskiwaczy to złej jakości paliwo. Jeśli zapomnimy o okresowej wymianie filtra, tankujemy olej napędowy niepewnego pochodzenia, to możemy się spodziewać kłopotów. Wtryskiwacze są bardzo czułe na jakość paliwa. Z czasem zaczynają się brudzić, aż całkowicie się zapchają. Bez mechanicznego czyszczenia nie można usunąć osadów. Awarie wtryskiwaczy zdarzają się zwykle przy sporym przebiegu, ale nie jest to regułą.

Awaria układu wtryskowego to przede wszystkim utrata osiągów (spadek mocy silnika). Uszkodzone wtryskiwacze powodują dużo silniejsze dymienie, szczególnie przy gwałtownym wciskaniu gazu. Zwiększa się również poziom oleju silnikowego, do którego przedostaje się paliwo. Silnik zaczyna nierówno pracować na biegu jałowym, pojawia się problem z porannym rozruchem, a auto będzie nieco więcej palić.

Wyżej opisane najczęstsze objawy określa się na różne sposoby: zimny silnik ciężko odpala, zimny silnik nie ma mocy, utrudniony rozruch, przegrzewanie się silnika, silnik stracił moc, auto szarpie, silnik nierówno pracuje, silnik dymi, silnik gaśnie w czasie jazdy, podwyższone zużycie paliwa.

Trudno przeoczyć te objawy. Jeśli za kłopoty z silnikiem odpowiadają uszkodzone wtryskiwacze, trzeba udać się do specjalistycznego warsztatu.